Gmail Şifresi

Gmail şifremi unuttum daha doğrusu kaybettim ve özel sorunun cevabınıda hatırlamıyordum, valla bir yarım saat kadar soğuk terler döktüm.

Şifreler için KeePass isminde bir program kullanıyorum ve tarayıcıda otomatik hatırla seçeneklerini tıklıyorum çoğu zaman. Nasıl oldu ise gmail şifresini değiştirmiş ve keepass programında kaydetmeyi unutmuşum. Tarayıcıda otomatik hatırla olduğu için uzun zamandır şifresiz giriyordu, kaydetmediğim hiç dikkatimi çekmemiş. Başka bir sorun nedeni ile tarayıcı şifrelerini silmem gerekti ve gmaile girmeye çalıştığımda sürekli kullandığım şifre kombinasyonlarına geçersiz demesin mi.

– Önce sürekli kullandığım kombinasyonları denedim, yemedi.
– Gizli soruya baktım, “Kütüphane kart numarasını soruyor” ama ortada ne kütüphane var ne de kart.
– Sonra diğer makinamı kontrol ettim, otomatik hatırla varsa ya da şifre saklı ise onu kullanarak girebilirdim, saklıydı fakat o şifrede eski bir şifreymiş, bu da yemedi.
– En son alternatif mail adresi linkini gördüm ve onu kullanarak reset linkini diğer mail adresime gönderdim ve şifreyi değiştirdim.

Of of bu kadar sık kullandığım bir şeyi kaybetseydim herhalde 1,2 gün uğraşırdım. Bazen çok basit aptallıklar yapıyoruz, neyse bu sefer ucuz yırttım…