10 Az Bilinen İşletim Sistemi

Zamanında windows üzerinden çalışan bir BeOS ile karşılaşmıştım fakat fazla kullanamamıştım, ikonlarının güzelliği halen aklımdan çıkmış değil.

Qnx diye de tek disketlik bir işletim sistemi karşısında ağzım açık kalmıştı, tek diskete sığıyordu, üzerinde görsel yazılımları vardı, ayar falan yapmadan internete çıkabiliyordunuz.

Aşağıdaki bilgiler http://royal.pingdom.com/2008/09/26/10-amazingly-alternative-operating-systems-and-what-they-could-mean-for-the-future/ adresinden alınmıştır, birebir bir çeviri değildir, çeviri hataları bana aittir.

AmigaOS 4.1

Eylül 2008’de AmigaOS 4.1 versiyonu piyasaya çıktı. Bilgisayar piyasasına hemen hemen ilk giren AmigaOS, birçoklarının güzel anılarının olduğu bir işletim sistemidir. Yeni versiyonu da oldukça modern bir sistemdir.

AmigaOS sadece belirli PowerPC donanımı üzerinde çalışabiliyor. Yapımcısı ACube halen pazarlama ve dağıtım çalışmalarını sürdürüyor.

Kod : Kapalı
Lisans: Patentli
Platform: PowerPC
Durum: Ticari olarak satılıyor

AmigaOS hakkında adresinden bir inceleme yazısı okuyabilirsiniz.

Haiku

Haiku BeOS işletim sisteminin (Palm Inc. tarafından satın alındı ve geliştirmesini bıraktı), açık kaynaklı olarak yeniden oluşturulmasıdır. Başlangıçta adı OpenBeOS’du fakat 2004’de ismini değiştirdi.

Haiku, BeOS için yapılan yazılımlar ile uyumludur.

Kod : Serbest ve Açık Kaynak
Lisans: MIT
Platform: x86 ve PowerPC
Durum: Pre-Alpha

Haiku web sitesi

MorphOS

MorphOS, PowerPC işlemcilerde çalışmak için tasarlanmış hafif, medya merkezi bir OS’dur. AmigaOS’dan esinlenmiştir ayrıca Amiga uygulamalarını çalıştırmak için emulasyon sağlar.

Kod : Kapalı Kaynak
Lisans: Karışık patentli ve açık
Platform: Pegasos, ve Amiga modelleri, EFIKA

MorphOS web sitesi

AROS Research Operating System

AROS, hafif açık kaynaklı bir sistemdir, AmigaOS 3.1 ile uyumlu ve gelişmiştir.
Proje 1995 yılında başladı bugün hem PowerPC hem IBM uyumlu PC donanımlarında çalışabilmektedir. Eski Amiga uygulamalarını çalıştırabilmek için emulatör sağlar.

Kod: Açık Kaynak
Lisans: AROS Public License
Platform: x86 ve PowerPC
Durum: Pre-Alpha

AROS web sitesi

ReactOS

ReactOS, Microsoft Windows yazılımları ile uyumlu olabilecek bir sistem olarak tasarlanmıştır.
Proje 1998’de başladı ve bugün birçok Windows programını çalıştırabilecek durumdadır. ReactOS çekirdeği sıfırdan yazıldı fakat sistem Windows uygulamalarını çalıştırabilmek için Wine kullanır.

Kod: Serbest ve Açık Kaynak
Lisans: Çeşitli serbest yazılım lisansları
Platform: x86 (geliştirme safhasında)
Durum: Alpha

ReactOS web sitesi.

Syllable Desktop

Syllable serbest, açık kaynaklı bir sistemdir. 2002 yılında AtheOS ve AmigaOS’dan türemiştir.
Ev ve küçük ofis kullanıları için hızlı ve hafif bir sistem olmayı amaçlamıştır.

Kod: Serbest ve Açık Kaynak
Lisans: GNU General Public License
Platform: x86
Durum: Alpha

Syllable web sitesi.

SkyOS

SkyOS Robert Szeleney ve gönüllüler tarafından yazılmış, kapalı kaynak bir projedir. OS tasarımı üstüne, deneysel olarak başlamıştır. Ortalama bir bilgisayar kullanıcısının kolayca kullanabilceği bir masaüstü OS olmayı amaçlamaktadır. İyi bilenen uygulamalar, Firefox gibi, SkyOS üzerinde çalışmak için uyarlanmışlardır.

Kod: Kapalı
Lisans: Patentli
Platform: x86
Durum: Beta

SkyOS web sitesi.

MenuetOS

MenuetOS, MeOS olarak bilinir, çok küçük, hızlı tamamen assembly ile yazılmış bir işletim sistemidir. Grafik bir desktop, ağ, birçok özelliği tek bir 1.44 MB’lık diskete sığdırmıştır.

Kod: 32 bit sürümü Açık Kaynak, 64 bit sürümü Kapalı, Serbest Kullanım (freeware)
Lisans: Menuet Lisans
Platform: x86
Durum: Beta

MenuetOS web sitesi.

DexOS

DexOS, PC’den ziyade oyun konsolları üzerinde çalışmak için açık kaynaklı olarak tasarlanmıştır. Kulladığı arabirim video, oyun konsollarından etkilenmiştir, sistemin kendisi oldukça küçüktür (söylendiğine göre bu da MenuetOS gibi tek diskete sığıyormuş). OS birkaç farklı aygıttan kendini yükleyebilir. Yapımcısı olabileceği kadar hızlı olmasına çalışmaktadır.

Kod: Serbest ve Açık Kaynak
Platform: x86

DexOS web sitesi

Visopsys

Visopsys, programcı Andy McLaughlin’nin hobi projesi olarak 1997 yılında başladı, açık kaynaklı ve ücretsiz bir sistemdir. Visopsys ismi Visual Operating System kısaltamasından gelmektedir.

Kod: Açık Kaynak
Lisans: GPL
Platform: x86
Durum: Kullanılabilir

Visopsys web sitesi