10 yılda haber siteleri pek değişmemiş

Bir arama yapıyordum ve eski bir haber sayfasına ulaştım. Günümüzle karşılaştırdığımda haber sitelerinin o kadar da gelişmemiş olduklarını düşündüm, daha fazla reklama yönelik günümüz haber siteleri.

Şüphesiz altyapıda 98’den beri bir çok teknolojik yenilik oldu ama bunun gelişme anlamında yansıması o kadar çok olmamış. Günümüz haber sitelerini incelersek daha net bakabiliriz.

10 yılda neler değişmiş;

  • Üyelik sistemleri gelmiş. Bu sayede haberleri saklayabiliyoruz, yorum yapabiliyoruz.
  • Paylaşmaya yönelik bazı fonksiyonlar, siteler çıkmış.
  • Seslendirme kabiliyeti kazanmışlar
  • Sitenin, yazıların tasarımını, renklerini değiştirebilme fonksiyonları çıkmış
  • İlişkili diğer haberlere ulaşım sağlanmış

Bu maddelere baktığımızda aslında hepsinin bir şekilde o yıllarda da yapılabilir olduğunu görüyoruz. Özellikle gazete patronlarının sahip olduğu imkanlar düşünülünce.

Başka neler olabilirdi sorusu zor bir soru zaten kolay bir cevabı olsaydı birileri yapıp bu sektörde öne geçerdi. Benim aklıma gelen haberin istatistiği ya da geçmişi ile ilgili güzel bir çalışma yapılabilirdi. 10 yılda öyle bir veritabanı kurabilirlerdi ki, Fenerbahçe Spor Kulübü ile ilgili bir haberde, geçmiş ilgili bütün haberlere de ulaşabilirdim ya da bir kavşakta trafik kazası oldu ise o kavşakta olan trafik kazalarının haberlerine, istatistiğine ulaşılabilirdi. Araştırmacılar için oldukça yararlı sistemler ortaya çıkmış olurdu.