Komplo Teorisi ve Youtube’un Kapanması

Aslında bu biraz zamansız bir yazı, youtube açık (buraya bir tarih notu düşeyim 2 Eylül 2008) nasıl olsa her an kapanabilir ve yazacaklarımla başka bir şeye değinmek istiyorum.

Yurdum yöneticileri youtube’u kapatırken başka neleri engellediklerini biliyorlar mı acep? Kafasını kuma sokup tehlikeden (bilgiden) saklandığını sanan, devekuşu misali düşünce tarzı nereye kadar götürecek onları?

Geçenlerde güzel bir kampanya ile türkçe yayın yapan siteler kendi kendilerini kapatarak bu konuya dikkat çekmeye çalıştı.

http://www.sansuresansur.org/
http://www.ntvmsnbc.com/news/456410.asp
http://anafikir.com/sansur/

Neyse yazının başlığını bu işle ne alakası var, kısaca şöyle youtube’un kapanması ile diğer internet video sağlayıcılarının trafiğinde kesin artış göstermiştir, özellikle türkçe video sağlayıcılarının, bu durumda rakipleri elemenin çok kolay bir yolu ortaya çıkmış olmuyor mu? Sitesine uygun olmayan bir video yükle ve ihbar et. Ondan sonra hop siteyi kapatsın o ülkenin kanun ehli, burada kimseyi zan altında bırakmak gibi bir niyetim yok fakat yönteme dikkat çekmek istedim, hem ne demiş Jerry Fletcher.

A good conspiracy is unprovable. I mean, if you can prove it, it means they screwed up somewhere along the line