Sorguları İzlemek

Nedir? Neden gereklidir?

Dinamik içeriğe sahip sitelerde “0.021 sn’de üretildi, 34 sorgu kullanıldı” şeklinde yazılar görmüşsünüzdür. En basit kontrol bu tip notlar olsa gerek. Günümüzde her şey hızlı olmak zorunda kimsenin, özellikle web kullanıcılarının, sitenizin açılmasını beklemeye tahammülü yok.

Herkes optimizasyon ve daha iyi teknikler peşinde. Kaynakların önemini onları kaybettiğinizde, siteniz büyümeye başladığında, anlıyorsunuz. Daha hızlı sayfa üretmek için daha az sayıda sorgu kullanmak zorundasınız, daha az sorgu içinde ne kadar sorgu kullandığınızı bilmeniz, izlemeniz gerekiyor. Yazdığınız sorguları izledikçe aslında çoğunun birleştirilip, azaltılabileceğini göreceksiniz. Ayrıca daha önce döngüsel sorgulardan bahsetmiştim. Sorguları izlemek döngüsel sorguları kolayca farketmenizi sağlayacaktır. En azından ne yaptığınızı bileceksiniz.

Nasıl yapılır?

En basit şekilde bir fonksiyon yazarak izleyebilirsiniz. Aşağıdaki gibi bir fonksiyon gönderdiğiniz sorguyu global bir değişkene ekler. Sayfanın sonunda bu değişkeni bastırarak o sayfada ne kadar sorgu kullanmışsınız görebilirsiniz.


<?php

function t_mysql_query($qry) {
global $allqry;
$allqry .= $qry . "<br />";
return mysql_query($qry);
}
?>