Aikido – Rahatlamak Önemli

Bu iş, yani yazılım işi çok stresli, çoğu zaman başkasının çözemediği ya da uğraşmak istemediği bir problemi getirip kucağınıza verirler, diğer bir tabirle kitlerler, ve sizden belirli bir sürede çözmenizi isterler.

Programcının asıl yeteneği problemler karşısında nasıl bir tavır takındığı ile ortaya çıkıyor. Programcılar problemleri nasıl çözer bakalım.

– Bir kısmı hemen ustasını arar ve çözümü öğrenir, itiraf etmek gerekirse en kolayı budur, fakat bir müddet sonra ustanız telefonlara çıkmamaya başlar.
– Bazıları hemen üye oldukları forumlarda, gruplarda konu açar, yardım ister.
– Yeterince zeki olanlar internette araştırma yaparlar, benzer problemi birileri başka bir yerde çözmüş olabilir.
– Çok zeki olanlar oturur probleme kendileri bir çözüm geliştirir.
– Aşmış olanlar problemi çözmez kendi haline bırakırlar, problemin çözümü zaman içerisinde kendiliğinden gelir.

Açık söylemek gerekirse bunların hepsini yaşadım. Hepsinin kendi içinde avantajları ve dezavantajları var. Yazmak istediğim asıl şey problem çözülemediğinde olanlar, diğerleri ne yapıyor bilmiyorum ama ben başlangıçta yemeden, içmeden kesiliyordum. Aklım probleme öyle bir takılıyordu ki uyuyamıyor, sürekli problemin etrafında dolanıp duruyordum. Bu arada çoğu zaman problemden uzaklaşınca çözümü bulduğum oldu, etrafta mal mal dolanan bir programcı görürseniz onun çalışmadığını zannetmeyin.

Bu oluşan stresle başa çıkmak için rahatlamak çok önemli, bir programcıya asıl öğretilmesi gereken bütün o kod, mantık yığınlarından önce nasıl rahatlayabileceği. Birçoğunun hobilerinin olması bu yüzdendir, dikkat edin yazılım işi ile uğraşanların çoğunun bir hobisi vardır, herhalde olmayanlar da sigara içerek rahatlıyorlar diye düşünüyorum. Ben de hobisi olmayanlar içinde idim fakat son 1,2 yıldır kendi rahatlama yöntemimi buldum, üstelik şans eseri, o zamandan beri eskisi kadar stresli değilim artık.

Benim yöntemin adı aikido, dojoda 1 saat boyunca ne problem kalıyor ne başka birşey, öyle ki uyuşturucu ya da alkol gibi bünyede bağımlılık etkisi yaratıyor. Bütün düşünebildiğiniz aynı hareketi milyonuncu defa da olsa düzgün yapabilmek, sağlığa faydaları da cabası. İlkin seyretmeye gittiğimde çok fazla el, kol ile uğraşıyorlar diye düşünerek başlamaktan çekinmiştim, kırık bir parmak ile kod yazamazdım herhalde, fakat düşündüğüm kadar riskli ve korkutucu değilmiş.

Aslında çalıştığınız yer ve kişiler çok önemli, ehil olmayan ellere kendinizi teslim etmeyin. Ben şanslıydım daha önce hiç araştırma yapmadığım halde iyi yere ve hocalara düştüm.

Aikido’nun diğer yararlarını uzun uzun anlatmak istiyorum fakat anlatmak ile bitmeyeceği için arasıra yazmak en güzeli, hem yine çok uzattım, ne diyordum? Rahatlamak çok önemli. Umarım kendi yönteminizi bulursunuz.